So. Čvn 25th, 2022

Celkem 15 kapel se utká v semifinále největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely – Středočeská Skutečná liga. Mladí rockeři se znovu sejdou za pár dní na soutěžních koncertech pro veřejnost v Hořovicích a Jílovém. Finále pak bude v listopadu hostit Kladno. Středočeský kraj, který unikátní klání mladých rockerů zaštítil, zároveň 16. září spustí na svém webu online hlasování o nejlepší kapelu 16. ročníku soutěže.

Nezapomeňte podpořit své favority. Mladé kapely předvedly už v základních kolech neskutečný náboj, hlasujte, ať jim ukážeme, že na tom, co dělají a s jakým nadšením se do autorské muziky pouštějí, rozhodně záleží,“ vybídl k podpoře mladých rockerů hlasováním radní pro kulturu Mgr. Václav Švenda (Spojenci)

V letošním ročníku vystoupilo naživo před zraky poroty i diváků ve třech základních kolech ve Vlašimi, Kutné Hoře a Rakovníku celkem 30 kapel, které se do soutěže přihlásily. Porota ve třech základních kolech hodnotila úroveň jednotlivých kapel. Videa můžete zhlédnout ZDE..

„O postupujících rozhodlo bodování poroty. Bodově nejlépe v základních kolech dopadly kapely The Smallpeople z Rakovníka a středočeské Madam Royal a Stoner Toad. To však neznamená, že v semifinále a finále nemá šanci zazářit dalších dvanáct postupujících kapel,“ podotkl zakladatel a ředitel soutěže Skutečná liga Lukáš Fousek.

Při hodnocení kapel je pro jednoho z porotců, producenta, skladatele a baskytaristu Jana Šorma nejpodstatnější, jestli má kapela nějaký nápad nebo dokáže zkrátka něčím zaujmout. „To může být třeba zajímavým zvukem, vizáží, chytlavými zapamatovatelnými skladbami nebo to té kapele zkrátka skvěle hraje, šlape jí to. Naopak různé pěvecké a instrumentální chyby při živém vystoupení mají na hodnocení minimální vliv, pokud to tedy celé nezní jako kakofonie,“ prozradil.

Další členka poroty, bubenice a umělecká maskérka Jenny Joey dodala: „Kapely hodnotím podle celkového dojmu, tedy jak na mě působí frontman, zda komunikuje s publikem a jak to kapele dohromady hraje. Také jestli má kapela sladěnou image, klade důraz na vizuální stránku a zda by mohla zaujmout nové nezávislé posluchače, například na hudebním festivalu, nebo jestli je její tvorba pouze záležitostí takzvaně pro pár přátel.“

Cílem největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely – Skutečné ligy – je podpořit nejen začínající hudební skupiny, nalézt nové středočeské talenty, získat pro ně zájem široké veřejnosti, producentů a dalších odborníků v oboru, vybudovat publikum a odstartovat hudební kariéru. Za šestnáctileté působení se do úspěšného talentového hudebního projektu přihlásilo přes 6 700 kapel a bylo odehráno více než 4 800 koncertů. Soutěž má mladým lidem ukázat, že má smysl věnovat se něčemu navíc, rozvíjet sám sebe, motivovat je na cestě k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času. Součástí soutěže je tak i kategorie „Junior“ do 19 let. Juniorská kapela, která získá nejvíce bodů v základní kole, postupuje rovnou do finále.

Finalisté soutěže Středočeská Skutečná liga se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve Středočeském kraji i krajem samotným. Každoročně rovněž vystupují nejen na pódiích po celé České republice a na Slovensku, ale třeba i na polském festivalu Woodstock, který se řadí mezi největší hudební akce v Evropě. V loňském roce se absolutním vítězem stala kapela Hrabě Monte Crazy.

Termíny a místa konání zbývajících open-air koncertů Středočeské Skutečné ligy 2021:

Semifinále

Jílové u Prahy, Areál Regionálního muzea – 26. 9. 2021, 12:00

Finále

Kladno, Kulturní dům Sítná – 27. listopadu 2021, 12:00

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.