Út. Čvn 28th, 2022

Zítra si v Příbrami připomenou desáté výročí od úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla. Pietní setkání se koná v sobotu 18. prosince od 17 hodin na Václavském náměstí v Příbrami. Akci jako každoročně pořádá příbramské TOP 09.

Přijďte společně s námi zavzpomínat na našeho prvního českého prezidenta Václava Havla. U sochy svatého Václava zapálíme společně svíčky k 10. výročí od jeho úmrtí a připomeneme si prezidentův odkaz, myšlenky a hodnoty“, zvou na akci organizátoři.

Václav Havel pocházel z pražské podnikatelské rodiny, kvůli tomu mu komunisté nedovolili vystudovat. Byl dramatikem, spisovatelem, disidentem a kritikem komunistického režimu. Byl také spoluzakladatelem Charty 77, občanské iniciativy za dodržování lidských práv. Několikrát skončil za mřížemi, odseděl si celkem ai pět let.

Během sametové revoluce patřil k hlavním osobnostem Občanského fóra, které ho nominovalo do funkce prezidenta. Dne 29. prosince 1989 byl jednomyslně zvolený hlavou státu. Jeho první funkční období trvalo půl roku, do prvních svobodných voleb. Znovu zvolený byl 5. července 1990. Z funkce odstoupil dva roky poté, když nebyl Federálním shromážděním zvolený na další období a navíc bylo jasné, že se rozpadne Československo, s čímž Havel nesouhlasil. Na několik měsíců se pak stáhl z veřejného života.

Po vzniku samostatné České republiky se stal jejím prvním prezidentem, a to na dvě funkční období.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.