Ne. Kvě 22nd, 2022

ilustrační foto

Československá obec legionářská požádala města a obce, ve kterých působí její jednoty, zda by se symbolicky připojily k oslavám 100. výročí vzniku této organizace nasvícením budov do barev české trikolory. Příbram se připojí.

Město Příbram se připojí k oslavám 100. výročí vzniku Československé obce legionářské. V pátek 3. září ve 20 hodin bude nasvícena trikolorou budova bývalého Báňského ředitelství v Příbrami na nám. T. G. Masaryka. V rámci připomenutí vzniku ČSOL chystají program také Hornické muzeum Příbram a Státní okresní archiv Příbram.

Hornické muzeum Příbram

Při příležitosti 100. výročí založení ČsOL budou ve dnech 3. 9. – 5. 9. 2021 probíhat komentované prohlídky v Památníku Vojna Lešetice v rámci tematické výstavy. Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Boje proti rakousko-uherské monarchii, německým okupantům i komunistickému zřízení se neděly pouze na bitevním poli či na úrovni politických střetů – odehrávaly se i v rovině statečných činů odbojných skupin i jednotlivců. Výstava seznamuje s životními příběhy obyčejných lidí, zapojených do odbojných aktivit, i s osudy známých osobností: jmenujme například kaplana Josefa Škopa, zámečníka Vladimíra Beneše, generálporučíka Františka Fajtla či generálporučíka Františka Peřinu. Na výstavě není opomenut ani příběh asi nejznámějších obětí komunistického režimu, kterou byli doktorka Milada Horáková a armádní generál Heliodor Píka. Jak sofistikovaných způsobů odporu tyto osobnosti využily i jaká příkoří musely podstoupit při boji za demokracii, se dozvíte prostřednictvím fotodokumentů a doprovodných textů umístěných v autentickém prostředí bývalého pracovního tábora Vojna. 

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.