Út. Čvn 28th, 2022

Celkem 54 z celkového počtu 126 projektů, které Středočeský kraj podpořil v rámci Participativního rozpočtu, ročník 2020, bylo již dokončeno, 72 projektů zůstává v realizaci. Rozpracované projekty musí být dokončeny do roku 2023. Na dnešním zasedání vzali informace o průběhu projektu „Participativní rozpočet Středočeského kraje, ročník 2020“ na vědomí krajští radní.

Celkem 37,5 milionu korun, to je výše krajského příspěvku na úspěšně realizované či dokončované projekty.  Ostatní projekty v celkové výši 4,2 milionu korun nebyly zahájeny ve stanovené lhůtě, nejčastěji z důvodu storna ze strany obcí.

Smyslem participativních rozpočtů je zapojovat obyvatele do procesu návrhu a výběru projektů financovaných z veřejných zdrojů. Tedy občan projekt navrhuje, město realizuje a kraj spolufinancuje a dohlíží na řádnou realizaci,“ objasňuje princip participativního rozpočtu radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák a doplňuje: „Mám radost, že do rozhodování o krajských investicích se nám daří úspěšně zapojovat také aktivní obyvatele měst a obcí našeho kraje.“ 

Dopravní hřiště v Týnci nad Sázavou, revitalizace návsi v obci Mořinka nebo například rekonstrukce veřejného osvětlení v Čekánově, to jsou příklady projektů, které v minulém ročníku participativního rozpočtu Středočeského kraje prošly úspěšně hlasováním obyvatel. Kraj každý z těchto projektů podpořil částkou až 400 tisíc korun. Díky realizovaným výběrovým řízením se u celkem 26 projektů dokonce podařilo snížit předpokládané náklady. Úspory dosáhly celkové výše téměř 444 tisíc korun. V Příbrami to byl projekt vybudovaní nové zpevněné plochy v areálu dětského hřiště v Žežicích vybavené basketbalovým košem.

U projektů je udržitelnost stanovena na 3 roky, během kterých bude Kraj provádět namátkovou kontrolu plnění podmínek.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.