Pá. Kvě 27th, 2022

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Téměř 43 milionů korun poskytne Středočeský kraj na zajištění lékařské pohotovostní služby na rok 2022. V pondělí o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo. Dalších více než 30 milionů korun půjde na zajištění podpory činností nehrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění na rok 2022. Jde například o provoz záchytných stanic, dětského centra, nebo na činnost krizového managementu.

„Zajištění lékařské pohotovosti je pro nás samozřejmě velkou prioritou a pro občany je jistě dobrá zpráva, že se síť pohotovostních služeb nejenže zachovala téměř ve stejném rozsahu jako loni, ale navíc se rozšířila o dvě zubní pohotovosti, a to na Kladensku a zcela novou službu na Benešovsku. V Kladně byla situace o poznání jednodušší, neboť zde ordinace zajišťuje víkendové služby standardně a po společném jednání došlo se souhlasem poskytovatele k jeho zařazení do naší krajské sítě,“ uvedl radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Naprostou většinu kapacit lékařské pohotovostní služby ve Středočeském kraji zajišťují poskytovatelé akutní lůžkové péče, tedy nemocnice, kde mohou pacienti v případě potřeby využít navazující odborná vyšetření. Výjimkou je z důvodu specifičnosti služby pohotovost v oboru zubní lékařství, kde je služba zajištěna zejména přímo ve smluvních ordinacích.

Zastupitelé schválili také poskytnutí více než 30 milionů korun na zajištění podpory činností nehrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění na rok 2022. Jde například o provoz záchytných stanic, dětského centra, nebo na činnost krizového managementu. Z celkové částky 31,4 mil. Kč bude 25,3 mil. Kč použito na pokrytí provozních výdajů záchytných stanic (8 mil. Kč) a dětského centra (17,3 mil. Kč), jejichž činnost kraj zajišťuje v souladu s platnou právní úpravou. Zbylá částka 6,1 mil. Kč bude použita zejména pro zajištění činnosti krizového managementu nebo pro podporu zdravotně sociálních činností realizovaných při propuštění pacienta z hospitalizace nebo překladech do pobytových sociálních služeb.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.