Ne. Čvn 26th, 2022

Čtyři miliony korun pro Krajské ředitelství Policie ČR Středočeského kraje a tři miliony pro Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje jako účelový dar schválili jednomyslně krajští zastupitelé na svém zasedání 25. října 2021.

“Finanční dar policii je určen na nákup speciálních bezpilotních dronů a další zaměřovací techniky, která významně pomáhá zrychlit zaměření a nasnímkování dopravních nehod a mnohem rychleji zprůjezdnit silnici, kde k dopravní nehodě došlo. Zminimalizuje se tak dopravní zácpa, která se většinou za nehodou vytvoří, ” vysvětluje hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Bezpilotní drony ale také významně pomáhají například při pátrání a řešení kriminálních trestních činů.  Další část z darovaných prostředků je určena pro rozšíření sítě POL POINTů, tedy jakýchsi “on-line služeben policie”, které jsou umístěny v budovách obecních úřadů, infocentrech nebo na hradech a zámcích a slouží ke vzdálené on-line komunikaci občanů s Policí ve Středočeském kraji. Prostřednictvím POL POINTů může občan nahlásit policii podnět, trestný čin nebo být i vzdáleně, po domluvě s policií, vyslýchán, aniž by jezdil na služebnu do jiného města.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje z poskytnutých financí ve výši tří milionů korun zakoupí užitkové a osobní automobily, které budou určeny pro zásahovou činnost řídících důstojníků HZS Středočeského kraje v operačním řízení a pro zajištění organizačního řízení stanic HZS kraje. „Příslušníci hasičských sborů nám pomáhají v mnohých krizových situacích. Třeba řešení pandemie bychom si bez nich neuměli vůbec představit. Kromě jednotek sborů dobrovolných hasičů chceme podpořit i naše hasiče profesionální.”

Automobily budou využívány rovněž pro přepravu technických prostředků, sorbentů, jímacích nádob čerpadel na nebezpečné látky apod. Uplatnění naleznou i při živelních pohromách například k transportu stravy, vody a materiálu, který je nutný k zajištění nouzového přežití obyvatelstva. V neposlední řadě je lze využít i pro řešení krizových situací v období pandemie onemocnění COVID-19 při přepravě osobních ochranných prostředků, dezinfekce či AG testů apod.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.