So. Čvn 25th, 2022

Inovace, kultura a cestovní ruch, doprava – to byla hlavní témata, o kterých hovořili zástupci polského Dolnoslezského vojvodství a Středočeského kraje při společném setkání na Krajském úřadu.

S maršálkem Dolnoslezského vojvodství Cezarem Przybylskim a jeho kolegy jednali náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN) a radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci). Setkání se zúčastnil také ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Zdeněk Šponar.

Náměstek hejtmanky Věslav Michalik představil polské straně středočeské projekty v oblasti inovací. „Středočeský kraj dlouhodobě podporuje vědu, výzkum a inovace. Chceme být atraktivním místem pro investice do nových technologií, výroby a služeb s vysokou přidanou hodnotou. Pan maršálek Przybylski se o naše inovační projekty velice zajímal a já věřím, že si v této oblasti můžeme být navzájem nápomocni,“ uvedl Věslav Michalik. Oba regiony by podle jeho slov mohly spolupracovat například při vytváření sítě EDIHs (European Digital Innovation Hubs) v rámci EU.  “Zaměřujeme se na stejnou cílovou skupinu, české a polské výrobní podniky řeší podobné problémy a naše oblasti zájmu se vhodně prolínají a doplňují, takže bychom mohli tvořit společné projekty a doporučovat služby partnerského EDIHu firmám v regionu,“ doplnil Věslav Michalik.

Během dnešní návštěvy polské delegace na Krajském úřadu Středočeského kraje se hovořilo také o plánech do budoucna v oblasti kultury a cestovního ruchu. „Plánujeme například pořádat společné prezentace během veletrhů nebo národních či provinčních dožínek. Naši partneři z Polska mají zájem také o oblast gastronomie, především výrobu piva, vína, ale i dalších regionálních potravin. Mohla by vzniknout také například stezka piva a vína, která by podpořila turistický ruch,“ uvedl radní pro kulturu a cestovní ruchu Václav Švenda.

Rozvoji cestovního ruchu i byznysu by mohlo pomoci i rozšíření železniční a autobusové dopravy mezi Českou republikou a Polskem. „V plánu je železniční spojení Gdyně – Praha, kdy soukromý český dopravce RegioJet podal na železniční dopravní úřad žádost o přístup pro tuto linku z jízdního řádu 2022/2023 a naznačil ochotu spustit dva páry Praha – Gdyně – Praha denně a dva další páry Praha – Wrocław – Praha. Vratislav a Prahu by tak spojily až 4 páry denních spojů. Co se týče autobusové dopravy, tak ve spolupráci s Libereckým krajem připravujeme zavedení přímého spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec – Frýdlant – Swieradów Zdrój v režimu tarifů PID/IDOL. Příprava je zejména v gesci kolegů z Liberce, nicméně spoj bude přímý,“ uvedl ředitel IDSK Zdeněk Šponar.

Spolupráce Středočeského kraje s Dolnoslezským vojvodstvím začala v roce 2018. Od té doby se několikrát setkali místní podnikatelé například na podnikatelských fórech, probíhá spolupráce škol nebo kulturních spolků. Partnerství obou regionů pokračovalo na dálku i během covidové pandemie, kdy se konala alespoň on-line jednání.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.