Ne. Čvn 26th, 2022

Čápi, kteří přiletěli na komín bývalé slévárny, vyvedli čtyři mláďata. Na dalekou cestu do Afriky se ale z Rožmitálu bohužel vypraví jen jedno. Dvě čápata zahynula, třetí uniklo smrti o vlásek.

Jedno z čapích mláďat se 4. srpna odpoledne topilo v rožmitálském Sadoňském rybníku. Zřejmě nedostatečné letecké zkušenosti zavinily špatné přistání právě na jeho hladině. Neštěstí zabránil pozorný a odvážný Josef Šobr z Rožmitálu a mladého čápa z vody zachránil, za což mu patří velké poděkování. Zmáčené peří čápovi už nedovolilo znovu vzlétnout. Na břehu si mladého čápa převzali tajemnice městského úřadu Marcela Sladká a velitel zásahové jednotky městských hasičů Milan Polák, kteří ho spolu s Josefem Šobrem po drobných peripetiích zabalili do deky a odvezli do velké klece v hasičské zbrojnici. Tady čáp zůstal až do příjezdu záchranářů z Centra ochrany fauny v Hrachově.

Dle sdělení Pavla Křížka, ředitele a zakladatele záchranného centra, si rožmitálského čápa v centru ponechají a pokusí se ho„přidružit“ k březnickým mladým čápům, kteří se do záchranné stanice dostali kvůli úhynu jednoho z rodičů. Díky této nehodě se stane prvním rožmitálským čápem, který bude okroužkovaný, a tím pádem budeme moci sledovat jeho další osud. Tentokrát šlo tedy o čapí příběh s veskrze šťastným koncem.

Už o pár dní později, 12. srpna v podvečerních hodinách přišla ale moc smutná zpráva, kdy tragédii v rožmitálské čapí rodině nemohl nikdo zabránit. „Mladý čáp zřejmě dosedl na dráty vysokého napětí u benzinové čerpací stanice MOL a zahynul. Obsluha této čerpací stanice už jen viděla, jak čáp padá dolů,“ informoval dlouholetý pozorovatel rožmitálských čápů Miloslav Maroušek. Nedalo se už vůbec nic dělat. „Je to moc smutný závěr letošního pobytu čapí rodiny u nás,“ řekl k události Miloslav Maroušek. Netušil, že další tragédie na sebe nenechá dlouho čekat. „V sobotu 14. srpna kolem deváté hodiny ranní přišel na stejném místě úplně stejným způsobem o život další rožmitálský mladý čáp. Nemám slov,“ doplnil.

Zdroj: František Žán, Rožmitál pod Třemšínem

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.