So. Kvě 28th, 2022

PŘÍBRAM – Při loňské bouřce koncem června byla pádem stromu poškozena socha jinocha s praporem a ratolestí z dílny Václava Šáry, která je od roku 1927 součástí Kotěrova pomníku padlých v 1. světové válce. V současné době na její opravě pracuje restaurátor a opravena mi mohla být do května tohoto roku.

Noční bouřka 30. června loňského roku zapříčinila vývrat stromu v Arnoštových sadech u Zámečku-Ernestina. Strom poškodil Pomník padlých v 1. světové válce. Padlý strom byl tehdy pracovníky Technických služeb Příbram odklizen a socha prozatím přikryta plachtou.

V listopadu byla socha demontována a odvezena do depozitu. Právě díky tomu pracovníci odborné firmy našli při demontáži v podstavci časovou schránku, kterou zástupci města za účasti památkářů a historiků slavnostně otevřeli. V časové schránce se nalez dokument, který popisoval, že byla socha v roce 1943 Němci odstraněna a poškozena. Dále byly v dopise uvedeny informace o nálezu, opravě a následném umístění sochy na své místo, tedy do Arnoštových sadů.

Město ještě nechalo v minulém roce pokácet nemocné stromy v blízkosti pomníku a vysadilo zde nové. Podle místostarostky města Zorky Brožíkové se teď pracuje na opravě sochy, která by měla být hotová do května. „Nejdříve byla socha uložena v depozitu a v současné době na její opravě pracuje pan restaurátor Hron. Máme od něj přislíbeno, že by socha mohla být opravena do května tohoto roku“, uvedla Zorka Brožíková.

Oprava by podle schválené zakázky neměla přesáhnout částku 800 tisíc bez DPH.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.