Út. Čvn 28th, 2022

Každoročně před Vánoci se v rodné jeskyni Ježíše Krista v Betlémě zapaluje plamínek Betlémského světla. Skauti ho pak rozvážejí do řady míst v mnoha evropských zemích. Zpravidla bývá nejprve letecky dopraven do Vídně, odkud se dále šíří většinou po železnici.

Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství, zároveň také v tomto často hektickém období lidem připomíná, že ty nejdůležitější věci jsou křehké a vyžadují naši pozornost,” uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková.

Skauti a skautky světlo nerozvážejí pouze vlaky, ale umisťují ho i do různých institucí (fary, obecní úřady), obchází domovy pro seniory a připravují mnoho akcí pro veřejnost. Přehled všech akcí a odběrných míst najdete rovněž na webové stránce Betlémského světla. U všech akcí spojených s rozdáváním Betlémského světla je nutné dodržovat aktuální protiepidemická opatření a chovat se ohleduplně k ostatním návštěvníkům. Organizátory místních akcí skauti vyzývají, aby upřednostnili setkání mimo uzavřené prostory. 

Na příbramské nádraží letos dorazí Betlémské světlo již tuto sobotu 18. prosince ve 13 hodin 46 minut. Přivezou ho skauti osobním vlakem ze Zdic, který bude dále pokračovat do Březnice. Druhý den, na zlatou adventní neděli, se plamínek dostane až na Svatou Horu. 

Program tradičního předání Betlémského světla na Svaté Hoře se koná až ve středu 22. prosince v 18 hodin. Následně proběhne společné požehnání a každý z přítomných si bude moci připálit své svíčky či lucerny a odnést si Betlémské světlo do svých domovů. V předsíni baziliky bude plamínek k dispozici až do konce kalendářního roku.

Zdroj: Skaut ČR, Svatá Hora

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.