So. Čvn 25th, 2022

Možnost odkupu a využití chaty v Kersku na Nymbursku, kde pobýval známý český spisovatel Bohumil Hrabal, se rozhodli prověřit radní Středočeského kraje. Chtějí především na samém začátku zhodnotit, jak by bylo možné využít chatu pro trvalou připomínku díla Bohumila Hrabala. Na stránkách realitní kanceláře je tato nemovitost nabízena k prodeji za 11,9 milionu korun.

Středočeský kraj tak má jedinečnou příležitost získat tento objekt nejen do svého majetku, ale zároveň připomenout odkaz spisovatele, který v lesích Kerska vytvářel svá nejlepší díla a pro něhož byly střední Čechy a jeho tamní sousedé velkou inspirací. Mimochodem sám napsal tato slova: …Koupil jsem si domeček, abych našel samotu, ale nalezl jsem za dva dny více přátel, než jich mám doma… (Devatero otázek)

„Dnes jsem byl společně s Lucie Cirkva Chocholova v Kersku na jednání s majitelem. Připravuji pro radu podklady – cenu, posudek, technický stav nemovitosti i budoucí záměr. Pokud koupi schválíme, zařadí se Hrabalova chata pod správu Polabského muzea, které už téměř 25 let pečuje o odkaz Bohumila Hrabala.“, uvedl při návštěvě chaty radní Václav Švenda.

Bohumil Hrabal chatu koupil v roce 1965 na inzerát od dvou starších učitelských sester Trnkových. Bezdětní Hrabalovi odkázali chatu synovi sousedů Eliášových – Radkovi. Eliášovi se o Bohumila Hrabala starali do konce jeho života. Chata je dnes tedy v soukromém vlastnictví, veřejnosti není přístupná.

„Nechceme ale, aby z chaty bylo jen další muzeum. Proto s panem ředitelem Vinduškou řešíme, jak co nejvíc podpořit kouzlo místa a dopřát návštěvníkům tu pravou hrabalovskou atmosféru. Jedním z nápadů, který se mi osobně líbí, je vytvoření jak stálé expozice, tak i umožnění současným spisovatelům a umělcům, aby zde mohli pobýt a tvořit. Místo je to skutečně inspirativní a i sám Hrabal by měl jistě radost, že jeho místo slouží původnímu účelu„, ještě doplnil Václav Švenda.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.