So. Čvn 25th, 2022

Rada kraje schválila návrh na nákup chaty Bohumila Hrabala v Kersku, a to za účelem zpřístupnění tohoto historického místa veřejnosti. Chata s bohatou a kulturně zajímavou historií, ve které spisovatel žil a tvořil, bude případně zakoupena za částku ve výši 9 900 000 Kč. Nákup bude muset posvětit ještě zastupitelstvo.

Středočeský kraj se o Hrabalovu chatu zajímá od letošního léta, kdy byla zveřejněna nabídka na prodej objektu s rozsáhlým pozemkem za 11,9 milionu korun. Nabídka zaujala jak kraj, tak Ministerstvo kultury. Po vzájemných jednáních se Středočeský kraj rozhodl chatu, kde Bohumil Hrabal pobýval a tvořil, koupit do svého majetku a vybudovat zde expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko.

„Samotnou cenu objektu považujeme s ohledem na jedinečnost za de facto nevyčíslitelnou. Případná ztráta tohoto historického prostředí znamená ztrátu neopakovatelné, jedinečné hodnoty. Současně jsme však požádali ohledně kulturně-historické hodnoty objektu o posouzení vedoucího Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT v Praze prof. Girsu, který potvrdil, že kulturně-historická hodnota je mimořádně významná. Tuto skutečnost potvrzuje i odborný posudek historika a znalce PhDr. Miloslava Vlka, podle kterého dokonce kulturně-historická hodnota objektu mnohonásobně převyšuje hodnotu stavební,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

Rada současně schválila případný nabytý majetek svěřit k hospodaření Polabskému muzeu, a to pro splnění deklarovaného cíle na základě memoranda mezi Středočeským krajem a Ministerstvem kultury, kterým je zpřístupnění chaty Bohumila Hrabala v Kersku veřejnosti. „Na přípravě expozice věnované Bohumilu Hrabalovi a následném provozu by se podílely právě příspěvkové organizace obou institucí. Za nás Polabské muzeum, za ministerstvo Památník národního písemnictví,“ doplňuje radní Václav Švenda.

O finálním rozhodnutí, zda dojde ke koupi Hrabalovy chaty, rozhodne krajské zastupitelstvo na svém listopadovém zasedání.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.