Po. Čvn 27th, 2022

STŘEDNÍ ČECHY – O dva miliony korun na provoz požádala Středočeský kraj Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj. Radní dnes poskytnutí neinvestiční účelové dotace projednali a doporučili zastupitelstvu ke schválení.

Při mé nedávné návštěvě v Potravinové bance jsem měla možnost zblízka vidět, jak nesmírně potřebnou pomoc Potravinová banka poskytuje, jak je odpovědně provozována, jak nakládá s potravinami a drogérií, jak nepřijde vniveč ani zelenina a ovoce, které jsou čerstvé, a nezvládla by se distribuce celého množství v syrovém stavu. Zaměstnanci, z nichž je mnoho bývalých klientů banky, ve vybavené kuchyni připravují marmelády, nebo omáčky, které jsou konzervovány pro další konzumaci. Banka pomáhá lidem bez domova, osamělým matkám s dětmi, seniorům a osobám v azylových domech, přerozděluje potraviny od řetězců, od výrobců a soukromých dárců, vydává potravinové balíčky pro jednotlivce i azylové domy. Činnost Potravinové banky je nesmírně důležitá a potřebná a já věřím, že krajští zastupitelé žádost o příspěvek, byť je ve srovnání s předchozím rokem dvojnásobný, schválí,“ řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Pandemie Covidu-19 ovlivnila i počet lidí a organizací, kterým banka pomáhá. Ke konci roku 2021 šlo o 70 000 klientů. Kromě velkého nárůstu počtu jednotlivců a rodin byl zaznamenán také velký nárůst počtu organizací, které pomoc odebírají. V roce 2019 jich bylo 156, v roce 2021 už 264. Jsou mezi nimi i města a obce. Očekává se, že kvůli pandemii, růstu cen zboží i energií bude lidí v nouzi dále přibývat.

Středočeský kraj podpořil Potravinovou banku v roce 2020 dotací 550 000 Kč, v roce 2021 to byl 1 milion korun. Potravinová banka Praha a SK byla založena v roce 2009 a je součástí České federace potravinových bank. V současné době je největší potravinovou bankou v České republice.

Poskytnutí dotace ještě podléhá schválení zastupitelstvem.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.