Pá. Kvě 27th, 2022

PŘÍBRAM – Ačkoliv na začátku tohoto týdne chyběla ve školách třetina žáků, zůstávají školy otevřené.

Někteří rodiče se ptají, zda by nebylo v současné situaci, kdy chybí třetina všech žáků, vhodné uzavření škol. O uzavření základních škol může rozhodnout pouze hygiena. Ředitelé jednotlivých škol mají pouze možnost vyhlásit ředitelské volno z organizačních důvodů a zřizovatel v této oblasti nemá žádné kompetence.

„Je potěšující, že pedagogové vnímají i v této situaci důležitost výuky žáků a snaží se o její zachování. Napříč příbramskými základními školami ředitelé nastavují vnitřní nástroje tak, aby nebyla narušena kontinuita vzdělávacího procesu. Jak pedagogové, tak i ředitelé základních i mateřských škol si zaslouží obdiv, tentokrát jsou v první linii oni,“ uvádí místostarostka Zorka Brožíková a dodává: „Bohužel projednávaná legislativní podpora přichází pro tuto vlnu pravděpodobně pozdě.“

Praxe je taková, že v okamžiku, kdy se ředitelé obrátí na hygienu, je jim doporučeno vyhlásit ředitelské volno z organizačních důvodů, což v současné době znamená, že rodiče dětí do 10 let věku nemohou čerpat ošetřovné a řada z nich by se tak mohla dostat do finančních problémů. Uzavírání škol by zároveň mohlo znamenat možné omezení v určitých profesích, což jsme si vyzkoušeli v průběhu lockdownu, kdy chyběli zdravotníci, prodavačky a další zaměstnanci, kteří museli zůstat se svými potomky doma.

„Situaci také stěžuje neexistence právního nástroje, který by ředitelům dal potřebné kompetence rozhodnout o distanční výuce. Na základních školách aktuálně chybí 15 % zaměstnanců. Může se stát, že školy nebudou mít dostatek pedagogů a dalších zaměstnanců, kteří by mohli zajišťovat výuku a chod školy. V tom okamžiku ředitelům nezbyde nic jiného než vyhlásit ředitelské volno z organizačních důvodů. Navrhovaný zákon, který ovšem prozatím neprošel všemi procesními kroky, již obsahuje potřebné nástroje. V případě schválení budou moci ředitelé při velkém počtu chybějících pracovníků vyhlásit mimořádné ředitelské volno, během kterého by měli rodiče dětí do 10 let věku nárok na ošetřovné. Zároveň by tento zákon dával ředitelům možnost rozhodnout o distanční výuce,“ dodává místostarostka Brožíková.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.