Ne. Čvn 26th, 2022

Ve středu 22. prosince 2021 ve 13 hodin bude slavnostně odhalena pamětní deska režisérovi, scénáristovi a výtvarníkovi animovaných filmů Václavu Bedřichovi, a to na jeho rodném domě v Ondrákově ulici, č. p. 85. Václav Bedřich je autor několika známých večerníčků jako například Bob a Bobek, Maxipes Fík nebo Pohádky ovčí babičky. Je také režisérem samotné znělky Večerníčku.

Narodil se 28. srpna 1918 a žil v Ondrákově ulici v Příbrami. Od dětství bylo jeho velkou zálibou kreslení. Kromě zájmu o kreslení, byl rovněž vášnivým skautem a byl dlouholetým členem legendárního příbramského skautského oddílu Roveři. Během 2. světové války, kdy nemohl studovat z důvodu uzavření vysokých škol fašisty, odešel do ateliérů AFIT, kde se brzy stal předním animátorem. Po válce odešel do Prahy do studia Bratří v triku, kde začal pracovat pod Jiřím Trnkou.

Od 50. let už samostatně režíruje a zaměřuje se na dětského diváka. K jeho prvním snímkům patří filmy Hrnečku vař! a Čert a Káča. V 60. letech začíná točit i animované westerny a dobrodužné snímky. V roce 1965 oživil postavičku Večerníčka v dnes nejstarší televizní znělce v Evropě.

Pod jeho režijním vedením ožívají v 70. letech dnes už klasické večerníčky Štaflík a Špagetka, Bob a Bobek, Maxipes Fík, O Sazínkovi, O makové panence a motýlu Emanuelovi či Říkání o víle Amálce, který také sám nakreslil. Častěji ale spolupracoval se známými výtvarníky, jakými jsou Vladimír Jiránek, Vladimír Renčín nebo Jiří Šalamoun. Celou řadu jich sám přivedl k práci ve studiu animovaného filmu.

Rovněž poněkud smutným faktem je, že za celou svou dlouhou tvorbu, během které natočil úctyhodných 358 filmů, z jeho tvůrčí dílny vyšel pouze jeden celovečerní animovaný film, kterým je Velká sýrová loupež (1986). Tento film je inspirován snímkem Velká vlaková loupež (The First Great Train Robbery, 1979) a pojednává o třech myšácích žijících ve starém kině a plánujících vyloupení obchodu s italskými sýry. Na sklonku svého tvůrčího období se Václav Bedřich podílel na animovaných částech čtvrtých „básníků“ Konec básníků v Čechách (1994). Václav Bedřich zemřel v Praze 7. března 2009 ve věku 90 let.

Rodný dům režiséra Václava Bedřicha v Ondrákově ulici č.p. 85 v Příbrami.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.