So. Kvě 28th, 2022

PŘÍBRAM – Město Příbram má několik partnerských měst v různých částech Evropy. Jedním z měst, se kterým Příbram uzavřela partnerskou smlouvu bylo také město Čechov. Na základě aktuální mezinárodní situace došlo k vypovězení této smlouvy.

Jednání zastupitelstva, na kterém se diskutovalo o vypovězení partnerské smlouvy ruskému městu Čechov, bylo přítomno 17 zastupitelů. Po dlouhé diskuzi pro ukončení partnerství hlasovalo 14 zastupitelů. „K vypovězení partnerské smlouvy nás vedla aktuální mezinárodní situace. Z naší strany nejde o trest ani o pomstu, jde o vzkaz, že nechceme dále rozvíjet partnerské vztahy se zemí, která se ve jménu „osvobozování“ dopouští válečných hrůz. Jde o symbol nesouhlasu,“ uvedl po jednání zastupitelstva starosta Jan Konvalinka.

Smlouva o rozvoji přátelských vztahů s městem Čechov byla uzavřena 31. října 1994. Od té doby došlo k několika vzájemným návštěvám, kdy poslední proběhla roku 2014.

V souvislosti s vypovězením smlouvy se začala diskutovat také možná otázka přejmenování Čechovské ulice. „Na jednání zastupitelstva mimo jiné také padl návrh, zda by nebylo vhodné přistoupit k přejmenování Čechovské ulice. Já se změnou názvu ulice nesouhlasím, a to hlavně z toho důvodu, že bychom tamním lidem, kterých tam žije opravdu hodně, vyrobili ohromný problém se změnou dokumentů. Kdyby se jmenovala Putinova, bylo by to něco jiného. Takhle je to jen zbytečná pseudokauza a bouře ve sklenici vody. Máme dost vážnějších starostí k řešení,“ dodal starosta Konvalinka.

Eva Švehlová, tisková mluvčí města Příbram, foto: budova radnice v městě Čechov

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.