Út. Čvn 28th, 2022

Příbram má řadu významných rodáků. Zcela jistě mezi ně patří režisér animovaných filmů Václav Bedřich.

Koukáte se na večerníčky? Máte rádi Boba a Bobka, Maxipsa Fíka, Štaflíka a Špagetku nebo vílu Amálku? Až tyto příběhy příště uvidíte, vzpomeňte si, že jejich režisér a scénárista, v případě víly Amálky i autor, tedy Václav Bedřich, je rodákem z našeho města.

Václav Bedřich se narodil v Příbrami 28. srpna 1918 v nynější Ondrákově ulici. Od dětství velmi rád kreslil, kromě toho byl i vášnivým skautem a dlouholetým členem legendárního příbramského skautského oddílu Roveři. Vystudoval zdejší gymnázium a po jeho ukončení byl přijat na právnickou fakultu v Praze. V roce 1939, krátce po německé okupaci Václav Bedřich ze školy odešel, absolvoval kurz reklamy a módního kreslení a poté nastoupil do filmových ateliérů ATIF, kde se brzy stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku, kde pracoval pod Jiřím Trnkou. Již od 50. let samostatně režíroval.

„V letošním roce se podruhé setkáváme u odhalování pamětní desky, tentokrát panu Václavu Bedřichovi. Jsem rád, že mohu být u těchto významných událostí. Ode dneška si vždy, když se budu se synem dívat na večerní pohádku, vzpomenu, že člověk, který stojí za znělkou Večerníčka a podepsal se pod řadu krásných příběhů, se narodil u nás v Příbrami,“ řekl po odhalení pamětní desky starosta Příbrami Jan Konvalinka.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.