So. Kvě 28th, 2022

STŘEDNÍ ČEHCY – Počet nezaměstnaných, které ve středních Čechách evidovaly úřady práce, se na sklonku ledna vyšplhal na 27 112. Jestliže jich v celkových součtech proti prosinci přibylo 673, stačilo to k tomu, aby se podíl nezaměstnaných osob přehoupl přes tříprocentní hranici. Ve srovnání s prosincem se míra nezaměstnanosti zvýšila o 0,07 procentního bodu a pro leden se zastavila na hodnotě 3,06 procenta.

Je to o 0,55 procentního bodu méně než hodnota celostátního průměru (3,61 procenta; také s mírným nárůstem). V Praze naopak míra nezaměstnanosti poklesla. Zastavila se na 2,71 procenta, když koncem prosince byla o 0,04 procentního bodu vyšší.

Volných míst evidovaly úřady práce ve středních Čechách na konci ledna 64 801; o 2,36 tisíce více než na sklonku loňského roku. Proti prosinci jich přibylo téměř ve všech středočeských okresech – s výjimkou Kladenska, kde se počet nezměnil, a Nymburska, kde se nabídka dokonce snížila. Neplatí přitom poměrně rozšířená představa, že v nabídce „pracáku“ lze najít pouze pozice s prací fyzicky namáhavou, špinavou a nevalně placenou (a možná dokonce tohle všechno zároveň). Objevují se i pracovní místa s vysokými nároky na kvalifikaci, čemuž odpovídá i nabízená odměna. Současně však nejde o přehled všech míst, která jsou aktuálně v daném regionu nabízena. Povinnost hlásit všechna místa, která chtějí obsadit, zaměstnavatelé nemají.

I tak by čistě v řeči čísel mohlo na jednoho nezaměstnaného připadat 2,39 nabízeného místa. Alespoň v celokrajském měřítku; na Praze-východ jich na jednoho uchazeče vychází dokonce přes deset. Právě zde mají mají firmy problémy místa obsazovat; někdy to vede i k nutnosti odmítat zakázky. Jde nicméně o region v rámci kraje výjimečný, když je zde v nabídce 16 042 míst; všechny ostatní okresy ještě s výjimkou Mladé Boleslavi (10 207) mají nabídku v řádu tisíců. Vyšší počty volných míst převyšující pět tisíc hlásí ještě Mělnicko a Praha-západ; blíží se rovněž Příbramsko – a vlastně i Berounsko. Počtem nezaměstnaných vyčnívají nejlidnatější Kladensko (4,77 tisíce), dále Příbramsko (3,08) a Mělnicko (3,01).

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.