Út. Čvn 28th, 2022

V minulém týdnu rozhodla rada Středočeského kraje, že od nového roku zruší vlakové spojení vedoucí z Čisovic na Dobříš. Konkrétně se má jednat o úsek Mníšek-Dobříš, kde jsou zrušeny osobní vlaky jezdící v pracovní dny. Na trase má dále fungovat víkendový jízdní řád.
Dotčené obce:
✅ místní části Klínec (742 obyv.)
✅ Bojov (místní část obce Čisovice, 303 obyv.)
✅ Čisovice (1104 obyv.)
✅ Mníšek pod Brdy (5933 obyv.)
✅ Nová Ves pod Pleší (1286 obyv.)
✅ Malá Hraštice (1042 obyv.)
✅ Mokrovraty (793 obyv.)
✅ Stará Huť (1503 obyv.)
✅ Dobříš (8960 obyv.)


Na základě výše uvedeného rozhodnutí proběhla začátkem tohoto týdne schůzka mezi starosty obcí z Mníšecka, Dobříšska a panem Boreckým – radním Středočeského kraje. Pan Borecký starostům znovu vysvětloval důvody, které vedou k zrušení vlaků na dobříšské trati: „Jak již bylo zmíněno v mém dopise adresovaném dotčeným městům a obcím, finanční situace Středočeského kraje v tuto chvíli skutečně není lehká a balancujeme tak na samotné hraně zajištění základních služeb a potřeb obyvatel Středočeského kraje„, uvedl radní Borecký.

Kraj je ve veřejné dopravě nyní ve ztrátě 750 mil. Kč. Trať vedoucí z Mníšku na Dobříš může kraji ročně ušetřit až 11 mil. Kč po započtení zavedení dodatečných autobusových spojení. Důležité je ale zmínit, že vlak bude jezdit nadále o víkendech a v době turistické sezóny.

Za Dobříš konstatuji, že vlakové spojení využívá denně k cestě do práce skutečně velmi malé množství obyvatel a pokud bychom se jako město měli podílet výrazněji na nákladech, jsem k tomu skeptický. Rozhodnutí bude na radě města. Na našem společném setkání v červnu kraj avizoval, že příspěvek Dobříše na veřejnou dopravu v roce 2022 bude 4,7 mil. Kč (zatím nepotvrzeno), což je 10x více než platíme v roce 2021,“ upřesnil k celé věci starosta Pavel Svoboda.


Starosta města Dobříše využil příležitosti této schůzky a v rámci debaty na téma zlepšení služeb veřejné dopravy vyzval radního Boreckého, aby pomohl zvýšit tlak na Pražskou integrovanou dopravu. Co skutečně chybí je eskalátor na Smíchovském nádraží, kde na bus proudí denně tisíce lidí
Obce mohou nyní definovat vlakové spojení, které by mělo být zachováno nad rámec víkendových provozů během celého roku.


Starostové s panem radním Boreckým nyní vyjednali, že bude možné definovat vlakový spoj, který by byl v týdnu využitý a který by Středočeský kraj mohl zachovat za podmínek, že si daná obec bude hradit 100 % nákladů spojených s tímto provozem. Finanční náklady jednotlivým obcím spočítá Středočeský kraj na základě zaslaných informací z jednotlivých obcí
Vlaky na dobříšské trati zůstávají jezdit dle současného jízdního řádu do konce roku.

Zdroj: město Dobříš

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.