Ne. Čvn 26th, 2022

Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje letos lidé nominovali 36 osobností. Ode dneška se na webu Krajského úřadu můžete seznámit s jejich stručnými životními příběhy a hlasováním rozhodnout o tom, kdo získá Cenu veřejnosti. Z Příbramska jsou na tuto cenu nominováni například Jana Puklová Havelková ze spolku Radost Příbramáčkům, Gabriela Šejbová ze spolku Babíkov nebo řezbář Ján Chvalník .

Po roční pauze způsobené Covidem-19 letos Středočeský kraj opět vyhlásil anketu Cena hejtmanky. Jde o ocenění určené osobnostem, které jsou něčím mimořádné, vynikají ve svém oboru, vykonaly hrdinský čin nebo například pravidelně pomáhají druhým. Podmínkou je, že se narodily ve Středočeském kraji, žijí zde nebo je s regionem spjato jejich působení, život, dílo nebo činnost. Lze jej udělit i in memoriam.

„Na Cenu hejtmanky lidé letos nominovali 36 osobností. Jsou mezi nimi podnikatelé, vědci, sportovci, osobnosti spojené s kulturou nebo lidé, kteří pomáhají druhým. Zastoupené jsou všechny kategorie, do kterých mohli lidé své nominace posílat. S každou osobností je spojen silný příběh a já jsem moc ráda, že i díky této anketě se o nich dozvídáme. Ocenění by si zasloužili všichni,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Cena hejtmanky je udělována v těchto kategoriích:

•             Hrdinský čin a společenská odpovědnost

•             Kultura

•             Sport

•             Vzdělávání, věda a výzkum

•             Pracovník veřejného sektoru

•             Podnikatel / podnikatelka

•             Cena veřejnosti

Zatímco v případě prvních šesti kategorií o výběru oceněného rozhoduje na základě nominací hodnotící komise, o vítězi v poslední kategorii se rozhoduje prostřednictvím hlasování veřejnosti. To proběhne na webu Středočeského kraje na základě zpracovaných medailonků ze všech řádně zaslaných nominací na Cenu hejtmanky v ostatních kategoriích. Medailonky i odkaz na hlasování najdete zde. Hlasování potrvá do 10. prosince 2021.

„Pro občanskou společnost je nesmírně důležité ukazovat příklady, které se mohou stát inspirací pro ostatní. Ať už je to práce pro druhé, vytrvalost v podnikání, v kultuře, ve sportu nebo příběhy hrdinů, kteří neváhali, vyhodnotili situaci a rozhodli se zachránit lidský život nebo zdraví, i když ostatní jen šokovaně přihlíželi. Všechny příběhy, které stojí za nominacemi, nám dávají naději, že žijeme v dobré společnosti, že to s námi není tak zlé,“ uzavřela hejtmanka. 

Hodnotící komise je složená ze členů Rady Středočeského kraje, zástupců zastupitelských klubů a odborníků z jednotlivých oblastí. Slavnostní vyhlášení výsledků je naplánováno na leden 2022.

Zde jsou medailonky nominantů za Příbramsko:

Jana Puklová Havelková

Paní Jana Havelková dlouhodobě a nezištně pomáhá znevýhodněným dětem z Příbrami a okolí, a to prostřednictvím svého charitativního spolku Radost Příbramáčkům. Pořádá charitativní akce, jejichž výtěžek putuje konkrétním dětem, organizuje oslavy narozenin dětí z dětského domova Pepa a rozděluje a rozváží potravinovou pomoc znevýhodněným rodinám. To vše dělá ve svém volném čase bez nároku na honorář.

Ján Chvalník

Pan Ján Chválník je jedním z nejznámějších řezbářů v ČR a jeho tvorba je známá nejen u nás, ale i v zahraničí. Dlouhodobě působí jako spolku Příbramských betlémářů, který se snaží zachovat betlémářské tradice na Příbramsku a pečuje o rozšiřování rozsáhlé sbírky historických i současných betlémů. Věnuje se také návrhům mincí a vydává regionální pamětní mince. Je držitelem řady ocenění, osobní medaili mu udělil i pražský arcibisku

Gabriela Šejbová

Paní Gabriela Šejbová je zakladatelkou spolku Babíkov s.z., který svou činností zapojuje seniory zpět do života, a to např. pomocí háčkování, šití, pletení a mnoho dalšího. Následně pak výrobky seniorů pomáhají v mnoha oblastech života, třeba na dětském popáleninovém oddělení Vinohradské nemocnice, v Rehabilitační nemocnici v Berouně nebo na novorozeneckém oddělení Hořovické nemocnice. Jak se uvádí v nominaci, „pole působení spolku je velmi široké a zahrnuje domovy pro seniory, Alzheimer centra, dětské domovy, nemocnice, léčebny LDN a další. V období začátku koronavirové krize zasedly ženy spolku k šicím strojům a zásobovaly snad celé Česko rouškami

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.