So. Čvn 25th, 2022

V sobotu 17. července ožije zahrada Památníku Karla Čapka dvěma literárními pásmy. Z mistrových sloupků, glos a fejetonů bude číst herec Petr Kostka, Čapkovy blízké připomene Regina Rázlová s Martinem Františákem, uměleckým šéfem Švandova divadla.

V romantickém prostředí pod hrází rybníka Strž ve Staré Huti u Dobříše žil velikán české kultury Karel Čapek v letech 1935-1938. Krásná zahrada se vzrostlými stromy a původní čapkovskou pergolou se v sobotním odpoledni a podvečeru 17. července promění v působivou scénu pro atraktivní program hned dvou středočeských kulturních akcí!

Poslední fejeton
Ve 14:00 hod. odstartuje program festivalu Rosa Bohemica. „Poslední fejeton“ je literární pásmo sestavené ze sloupků, glos a fejetonů Karla Čapka v uměleckém přednesu známého herce Petra Kostky. Návštěvníci se přesvědčí, že tak často zdůrazňovaná nadčasovost spisovatelova díla skutečně není prázdnou frází.

Vstupné je 60 Kč.

Co nového na Strži?
Po prvním chodu z kulturního menu se návštěvníci mohou seznámit například s letos modernizovanou částí stálé expozice Památníku, která je věnována hned dvěma 100. výročím – jednak Čapkova působení v redakci Lidových novin, ale i jeho nástupu na post dramaturga Vinohradského divadla. Doporučujeme také výstavu ke 100. narozeninám čapkovského slova „robot“, které se rychle rozletělo do celého světa. Nebo je možné využít nabídky bistra, posedět a občerstvit se ve stínu vzrostlých stromů, v garáži si prohlédnout 84 let starého veterána Škodu Rapid, případně se vydat po Naučné stezce Karla Čapka.

Komentovaná prohlídka začíná v 15:30 hod. a vstupné je dobrovolné. V doprovodu ředitele Památníku Karla Čapka Zdeňka Vacka se seznámíte s novými částmi expozice, běžně nevystavovanými exponáty a plány do budoucna.

Karel Čapek a všichni jeho blízcí
V 17:00 hod. začíná druhá část programu. V rámci festivalu Středočeské kulturní léto jej Strži „ušilo na míru“ partnerské Švandovo divadlo v Praze. „Karel Čapek a všichni jeho blízcí“ je večer komponovaný ze vzpomínek Čapkovy starší sestry Heleny a z jeho korespondence se dvěma velkými láskami – Věrou Hrůzovou a Olgou Scheinpflugovou. Z memoárů i korespondence čtou Regina Rázlová s Martinem Františákem, uměleckým šéfem Švandova divadla.

Vstupné je 60 Kč.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.