Út. Čvn 28th, 2022

Ministerstvo kultury prohlásilo za památku přes 130 let starý železniční most přes Orlík u Červené na Písecku. Správa železnic přitom počítá s tím, že historický most zbourá, až postaví nový. To by teď nebylo možné. Rozhodnutí ministerstva je však zatím nepravomocné, je možné vznášet námitky a podat odvolání.

Správa železnic zatím na tuto zásadní změnu reagovala jen stručně. „S rozhodnutím ministerstva kultury se seznamujeme, další kroky s ohledem na čerstvost rozhodnutí budeme nyní zvažovat,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Friebová.

Ještě letos v létě ale chtěla SŽ zahájit práce na novém mostě, který bude hned vedle toho historického. V červnu správa vysoutěžila firmu, která má akci na starost. Tendr vyhrála společnost Metrostav. Vybudování nového a následné rozebrání a odstranění stávajícího, technicky nevyhovujícího mostu by měla provést za 543,6 milionu korun. Hotovo má být v roce 2024.

„Původní ocelová konstrukce z roku 1889 je již v nevyhovujícím stavu a limituje nasazení některých typů vozidel na celé trati Tábor–Písek. Dnes je na mostě omezená rychlost a jeho nosnost prakticky vylučuje provoz nákladních vlaků,“ vysvětlil Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic.

Nový most bude mít železobetonovou nosnou konstrukci. Rozpětí oblouku činí 156 metrů a celková délka dosáhne 316 metrů.

Otázkou pak ale je, co bude se starým mostem dál. Tamní obyvatelé například navrhovali, aby sloužil jako stezka pro chodce a cyklisty. Pak by se do něj samozřejmě také muselo investovat. Zásadnější je však to, že pozemky kolem jsou schwarzenberským panstvím a stezka by tam nemohla pokračovat. Majitel podle Jihočeského kraje nemá zájem pozemky prodat.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.