Ne. Kvě 22nd, 2022

Na Krajském úřadu Středočeského kraje se dnes předávala ocenění výhercům soutěže Miss panenka junior. Charitativní projekt pořádá Středočeský kraj spolu s Českým výborem UNICEF. Soutěž je určena školám, dětským domovům a domům dětí a mládeže. Účastníci vyrábějí látkové panenky, které jsou poté nabízeny k symbolické adopci za 600 Kč v rámci projektu „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ na e-shopu UNICEF ČR. Cena jedné panenky odpovídá nákladům na očkování pro jedno dítě v nejchudších zemích světa.

Mám radost, že středočeské děti a mládež pomohou dětem z druhého konce světa, které žijí v naprosto odlišných podmínkách, než máme my. Je to zároveň příležitost, jak se k tomuto tématu doma nebo ve škole vůbec dostat, otevřít ho a mluvit o něm. Čtvrtý ročník soutěže byl specifický a kvůli pandemii se protáhl na dva roky. Všem, kteří se zapojili, moc děkujeme,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

„Těší nás, že zájem o projekt každým rokem roste. Panenky přihlášené v letošním ročníku získaly ve veřejném hlasování celkem 2 715 hlasů. Máme radost z krásných výrobků, podstatné však je to, že potřebným dětem pomůže každá z panenek, které v rámci této soutěže vznikly,“ uvedla ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.

O nejhezčích panenkách rozhodovali lidé hlasováním na Facebooku UNICEF ČR. Ve hře bylo tentokrát 63 panenek. Nejvíce hlasů získala panenka Lily od Lenky Sukové z VOŠ a SOŠ Březnice. Na druhém místě je panenka Anna od Terezy Stejskalové ze SOU společného stravování Poděbrady. Třetí místo putuje do Kolína Báře Tandlerové, která vyrobila panenku Báru a do soutěže ji přihlásil kolínský Dům dětí a mládeže. Autorky na krajském úřadu převzaly pamětní listy a dárky.

Hejtmanka Petra Pecková s ředitelkou UNICEF ČR Pavlou Gomba projednaly také další možnosti spolupráce. „UNICEF ČR dělá spoustu zajímavých projektů, které mají smysl. Zaujal mě například průzkum spokojenosti dětí v místě jejich bydliště, jehož výsledky mohou posloužit jako užitečná zpětná vazba pro obce i kraje. Kromě toho chceme UNICEF pomoci s propagací nové ankety Dítě Česka, která bude vyhlášena už 30. června, a mluvily jsme i o možnosti zapojení do celosvětové akce Light Up Blue, kdy se na Světový den dětí 20. listopadu modře nasvěcují významné objekty,“ uvedla hejtmanka.

Podle ředitelky UNICEF Pavly Gomba toho města a kraje mohou pro děti hodně udělat. „To, v jakém prostředí děti vyrůstají, je významně ovlivňuje. Pokud je městské prostředí vstřícné k dětem, podpoří nejen současnou generaci, ale stává se lepším domovem i pro generace budoucí. UNICEF proto rozvíjí iniciativu Města přátelská k dětem, která podporuje městské samosprávy při realizaci práv dětí na místní úrovni. Zájmu a konkrétních kroků Středočeského kraje v zájmu dětí si velice vážíme.“

Soutěž Miss panenka junior pořádá Středočeský kraj s UNICEF ČR už od roku 2017, v letech 2019 a 2020 se konala ještě Miss panenka senior, kdy panenky šili klienti ze středočeských domovů pro seniory a dalších zařízení sociální péče. Dohromady tak kraj předal pro UNICEF bezmála 650 panenek, což ve finančním vyjádření představuje skoro 400 000 korun.  

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.