Po. Kvě 23rd, 2022

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Členové krajské Rady se dnes při příležitostí 25. výročí úmrtí Bohumila Hrabala (+ 3. 2. 1997) vydali uctít památku tohoto významného spisovatele. Zástupci kraje v čele s hejtmankou Petrou Peckovou navštívili nedávno odkoupenou Hrabalovu chatu, kde si prohlédli jedinečnou expozici nově nalezených předmětů z Hrabalovy pozůstalosti a poté položením věnců a zapálením svíček uctili památku na hřbitově v Hradišťku.

Středočeský kraj v loňském roce rozhodl o koupi Hrabalovy chaty s cílem otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko.

Těší mě, že se nám podařilo takto významný objekt koupit a zachovat pro veřejnost. Tenhle příběh není o ceně nemovitosti a pozemku, ale především o ceně kulturně historické. Podařilo se nám kupní cenu snížit ze 12 milionu na 9,9 a tak jsme usnesením Rady a Zastupitelstva hrabalovsky a s nadsázkou zvolali: “Nekupte to, když je to tak levné!” A koupili jsme. Nyní poprvé se chata otevírá veřejnosti. Lidé mají možnost navštívit místo, kde Hrabal strávil 30 let života, kde vznikly Postřižiny, Něžný barbar nebo Obsluhoval jsem anglického krále.,“ zve hejtmanka Petra Pecková na sobotu 5. 2., kdy se chata mimořádně na jeden den otevře pro veřejnost. V chatě budou k vidění autentické předměty z Hrabalovy pozůstalosti, které se objevily při přebírání chaty od původních majitelů.

Radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda přibližuje další plány kraje na trvalé zpřístupnění chaty pro veřejnost: „V letošním roce budeme připravovat projekt zpřístupnění chaty. Máme v plánu oslovit studenty stavební fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT), aby se na projektu vybudování stálé expozice podíleli. V příštím roce pak bude probíhat rekonstrukce a finální otevření by se mělo uskutečnit na jaře roku 2024, kdy si připomeneme 110. výročí narození Bohumila Hrabala.“

Hrabalovu chatu spravuje Polabské muzeum. Kraj v loňském roce uzavřel memorandum s Ministerstvem kultury, kterým se ministerstvo zavázalo ke spolupráci na vybudování památníku a uchování Hrabalova odkazu. Jednání o spolupráci probíhají také s Památníkem národního písemnictví.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.