Út. Čvn 28th, 2022

PŘÍBRAM – Aquapark Příbram netrpělivě vyhlíží rekonstrukci. Technický stav budovy i vybavení přestává být únosný V posledních letech přibylo mnoho technických závad na zařízení, instalacích i na samotné budově. Opravy se prodražují a ztrácejí na efektivitě.

Kromě dlouhodobých problémů, jako je zatékání do budovy, významný únik tepla přes okna, systémy rozvodů vody a odpadů na hranici životnosti a dosluhování mnohdy původního technického vybavení, se v loňském roce potýkal aquapark s výrazným opotřebením materiálů a vybavení, které se projevovalo nejrůznějšími poruchami a nutnými opravami. „Je více než jasné, že tento trend se bude dále prohlubovat. Takřka každá závada vyžaduje nyní neúměrnou finanční zátěž a počet firem, které jsou ochotné za opravy ručit se téměř rovná nule,“ komentuje situaci Jan Slaba, ředitel Sportovního zařízení města Příbram.

V loňském roce se například opravovala výrazná část vybavení sauny, kdy stav dřevěného nábytku a celé potírny nevyhovoval z bezpečnostního hlediska. Sauna se navíc potýká s technickými problémy ve smyslu špatného průchodu odpadních trubek či nedostačující elektroinstalací pro současná saunová kamna. Také odvětrávání sauny není v ideální kondici.

Komplikovanou opravou prošla parní kabina, kde vyvstal problém s elektroinstalací, v tobogánech byly vyspraveny výtluky a praskliny. „Toto všechno jsou opravy, které řeší aktuální problémy a provozuschopnost z krátkodobého hlediska. Potom jsou tu problémy, takzvaní „strašáci ve skříni“, které nejsou na provozu zprvu vidět, ale jsou časovanou bombou,“ říká Slaba. Mezi tyto zásadní problémy patří kromě hrozeb z pohledu stavebního i například celkově zastaralá technologie čištění vody. Tedy pískové filtry, čerpadla, trubky, různé ventily, UV lampy či netěsnící nádrže. „Vyměňovat tyto komponenty jednotlivě, tedy postupně a navíc v prostorech, které stavebně nevyhovují, trpí korozí a praskáním zdiva nemá ve výsledku kýžený užitek. Bohužel jsme se ale také dostali do fáze, že některá zařízení už nelze ani opravovat. Velmi často se potýkáme s protékajícím nebo naopak nepropustným potrubím, promáčeným zdivem či selháváním systémů. Velkým problémem je únava stavebních materiálů, díky čemuž se nám například odlepují dlaždičky nebo opadává omítka, “ doplňuje Slaba.

Rekonstrukce Aquaparku Příbram by měla začít v polovině letošního roku. „Ačkoli děláme pro udržení Aquaparku v provozu maximum, rekonstrukci vyhlížíme s očima na stopkách, kdy nemůžeme garantovat jeho další provoz v řádu let, a to především s ohledem na bezpečí návštěvníků, zaměstnanců, a ekonomickou efektivitu provozu. Obávám se, že již není na co čekat.“ říká závěrem Slaba.

„Naprosto souhlasím s panem ředitelem Slabou, aquapark je, navzdory intenzivní resuscitaci, v posledním tažení. Rekonstrukce musí začít ještě letos v létě. Jakékoliv snahy o její zastavení nebo odložení jsou jen hloupým a drahým hazardem. Momentálně máme vše připraveno na vyhlášení veřejné zakázky. Zbývá jen, aby zastupitelé schválili cenový strop, a můžeme začít soutěžit. Dle předběžných konzultací je o zakázku ze strany firem zájem,“ dodává starosta města Jan Konvalinka.

zdroj: SZM Příbram

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.