Út. Čvn 28th, 2022

U památníku Vojna u Příbrami se v sobotu 13. listopadu uskutečnila hromadná akce, na kterou se registrovalo více jak 500 dobrovolníků. Ti vysadili 11 lip a 89 javorů. Nově vysazená Alej svobody poblíž vězeňského zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu má připomínat symbol národní paměti, hrdosti, suverenity, úcty a vděčnosti za svobodnou zem.

Na akci se registrovalo kolem 500 účastníků, kteří společně vysadili 100 stromů, a sice 89 javorů a 11 lip. Přímo v táboře byl vysazen potomek památné Masarykovy lípy z Pražského hradu. Jednou z patronek sobotního sázení se stala Klára Formanová, jejíž otec, spisovatel Jiří Stránský, nuceně pracoval právě v uranovém lágru Vojna.

Areál památníku Vojna je pobočkou Hornického muzea Příbram. K sobotní příležitosti promluvil mimo zástupce města i ředitel muzea Josef Vefl, který vyjádřil vděčnost za to, že se muzeum mohlo k akci společně s nadací Partnerství a městem připojit.

Dělá mi radost, že jsme se tu sešli v takovém počtu. Svoboda a demokracie jsou hodnoty, které se nám za těch 30 let možná zdají samozřejmé, ale když se ocitneme na tomto místě, tak si uvědomíme, jak jsou cenné,“ řekl radní Středočeského kraje Václav Švenda, který se také akce zúčastnil.

Zdroj: foto: Město Příbram

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.