So. Kvě 28th, 2022

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V kutnohorské Galerii Středočeského kraje se včera předávaly Ceny hejtmanky za rok 2021. Jde o ocenění pro osobnosti, které jsou spjaté se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. Osobnosti nominuje veřejnost, o vítězích v jednotlivých kategoriích s výjimkou Ceny veřejnosti rozhoduje porota složená ze zástupců kraje a odborníků.

Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje bylo nominováno 36 osobností. Jsou mezi nimi podnikatelé, vědci, sportovci, osobnosti spojené s kulturou nebo lidé, kteří pomáhají druhým. „Je opravdu velmi těžké vybírat mezi tolika nominacemi, protože každý příběh je jiný a neměřitelný. I proto jsem, samozřejmě s nadsázkou, navrhovala ocenit všechny. Jsem přesvědčena o tom, že potřebujeme vzory, že potřebujeme inspirativní osobnosti, protože díky nim je společnost silnější. Všem moc děkuji a rovnou vybízím, aby lidé přemýšleli o nominacích do dalšího ročníku,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovala komise složená ze členů Rady Středočeského kraje, zástupců zastupitelských klubů a odborníků z jednotlivých oblastí. O vítězi v kategorii Cena veřejnosti se rozhodovalo prostřednictvím hlasování veřejnosti na webu Středočeského kraje.

Z Příbramska byla oceněna za hrdinský čin a společnskou odpovědnost Jana Havelková a za kulturu řezbář Ján Chvalník.

Zde všichni ocenění:

KategorieVítězNominován za
Hrdinský čin a společenská odpovědnostHAVELKOVÁ JANA, PŘÍBRAMPaní Jana Havelková dlouhodobě a nezištně pomáhá znevýhodněným dětem z Příbrami a okolí. Pořádá charitativní akce, organizuje oslavy narozenin dětí z dětského domova Pepa a rozděluje a rozváží potravinovou pomoc znevýhodněným rodinám. To vše dělá ve svém volném čase bez nároku na honorář.     
KulturaCHVALNÍK JÁN, BOHUTÍNPan Ján Chválník je jedním z nejznámějších řezbářů u nás a jeho tvorba je známá i v zahraničí. Dlouhodobě působí ve spolku Příbramských betlémářů, který se snaží zachovat betlémářské tradice na Příbramsku a pečuje o rozšiřování rozsáhlé sbírky historických i současných betlémů. Věnuje se také návrhům mincí a vydává regionální pamětní mince. 
PodnikatelANTOŠ JIŘÍ, MILOVICEPan Jiří Antoš otevřel v roce 2012 v Milovicích park Mirákulum, který se stal ojedinělým projektem nejen v Česku, ale i za hranicemi. Neustále ho rozvíjí a zlepšuje. Jiří Antoš klade velký důraz na maximální komfort návštěvníků a pravidelně pořádá charitativní akce pro děti z dětských domovů. 
Pracovník veřejného sektoruBÍLKOVÁ HANA, LÍBEZNICEPaní Hana Bílková byla dlouholetou ředitelkou Oblastního muzea Praha východ. Na starosti měla mimo jiné revitalizaci areálu horního zámku v Panenských Břežanech a vybudování moderní multimediální expozice „Zločin a trest“. Jejím projektem byl i transfer otisku historické zdi z Porchester Gate v Londýně do Panenských Břežan. 
SportPRSKAVEC JIŘÍ, BRANDÝS NAD LABEM – STARÁ BOLESLAVPan Jiří Prskavec byl nominován za reprezentaci České republiky na LOH v Tokiu. Jiří Prskavec tam získal ve vodním slalomu zlatou medaili. Už v minulých letech se stal přitom opakovaně mistrem světa a mistrem Evropy. Jiří Prskavec je občanem města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.   
Věda a výzkumNEUŽIL JIŘÍ, Prof., VESTECProfesor Jiří Neužil byl nominován za vývoj léku proti nádorovým onemocněním. Před 13 lety přišel s myšlenkou na lék, který by cílil přímo na mitochondrie nádorových buněk. Výsledky první fáze klinické studie ukazují, že pacienti léčbu dobře snášejí. Velmi pozitivní efekt má u nemocných s karcinomem ledvin. 
VzděláváníHOREŠOVSKÝ PAVEL, LIDICEPan Pavel Horešovský, který je nejmladším přeživším lidickým dítětem, se aktivně zapojuje do dění v obci Lidice. Zapojuje se do organizace pietních aktů, účastní se besed pořádaných lidickým památníkem, je místopředsedou spolku Lidice Memory. Svým působením hájí pravdivý výklad lidické historie a předává odkaz Lidic dalším generacím. 
Cena veřejnostiSTAREC MILAN, VODOCHODSKÝ TOMÁŠ, KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESYPan Milan Starec se svým společníkem Tomášem Vodochodským zasvětili celé své dosavadní profesní životy záchraně a obnově černokosteleckého pivovaru. Vybudovali unikátní pivovarnické muzeum, zachraňují pivovarnické technologie historických pivovarů z Čech, Moravy a Slezska.  Areál pivovaru je znám i díky bohaté kulturní činnosti.   

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.