Po. Kvě 23rd, 2022

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Ministerstvo vnitra a Policie ČR koordinovala evakuaci 88 volyňských Čechů z oblasti Žytomyru, Malinovky a dalších obcí, ve spolupráci s představiteli krajanských spolků a Středočeským krajem. Akce skončila úspěchem a všichni krajané jsou nyní na území Maďarska. V České republice budou prozatím buď u svých místních kontaktů, nebo získají ubytování jako ostatní příchozí z Ukrajiny.

„Je to malý zázrak. Od víkendu jsme byli ve spojení s paní profesorkou Žytomyrské technologické univerzity Ludmilou Čižovskou a zajišťovali jsme část evakuace od hranic s EU do České republiky pro velkou skupinu volyňských Čechů, kterým se nepodařilo uniknout dříve, než začalo brutální ostřelování oblasti. Evakuace byla naplánována, ale kvůli zhoršení situace na místě byla zásadně urychlena. Paní profesorka ve spolupráci s dalšími lidmi sehnala dopravu pro ženy a děti z válečné oblasti až na hranice, my jsme vyslali evakuační autobusy a zařizovali humanitární vybavení. Obrovský kus práce odvedla policie. Všichni jsou v bezpečí,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Akci na české straně koordinovala za krajanské spolky paní Dagmar Martínková. Klíčové bylo zapojení ministerstva vnitra v čele s ministrem Vítem Rakušanem, policejního náměstka Martina Vondráška a hlavně týmu policistů, kteří mají zkušenosti s evakuací osob ze zahraničí a kteří byli na místě. Autobusy poskytla společnost BusLine a byly koordinovány provozním ředitelem panen Michalem Hančem a radním pro veřejnou dopravu Petrem Boreckým. Autobusy vypravili neprodleně se čtyřmi řidiči. Vybavení a také základní potraviny pro uprchlíky pak poskytla Potravinová banka pro Středočeský kraj a její ředitelka paní Věra Doušová.

„Těm všem jsem neskonale vděčná. Také Jakubovi Motejzíkovi, režisérovi, který sleduje osudy volyňských Čechů, byl v autobuse a podílel se na evakuaci a právě on spolu s paní Doušovou z Potravinové banky nám dal prvotní impuls. Ministerstvo vnitra ale už v tu chvíli na evakuaci pracovalo a jen jsme spojili síly. Bylo to mnoho kamínků mozaiky, která se podařila. Všichni jsme šťastní, ale nejšťastnější bychom byli, kdyby se mohli všichni vrátit co nejdříve do svých domovů a obnovit svůj stát,“ uzavřela hejtmanka Pecková.

Foto: Jakub Motejzik

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.