Út. Čvn 28th, 2022

Drogovou scénu v loňském roce ovlivnila opatření související s pandemií nemoci covid-19. Na významu nabyly formy distribuce spojené s virtuálním prostředím nebo se sociálními sítěmi. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2020, kterou dnes zveřejnila Národní protidrogová centrála (NPC). V počátcích platnosti opaření proti šíření koronaviru zaznamenala NPC nárůst cen a snížení dostupnosti některých drog, koncová distribuce drog byla zase ovlivněna například tím, že byly omezeny hromadné akce.

„Dopady byly v jednotlivých krajích různé a v průběhu času se měnily,“ uvedl ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych. Omezení pohybu osob, uzavření obchodů a služeb i pokles turistického ruchu podle něj přispěly k významnému poklesu kriminality a trestných činů souvisejících s drogami. Vliv opatření se podle NPC projevil i při dovozu chemikálií používaných pro výrobu drog do Česka, což mělo za následek vyšší cenu léků s obsahem pseudoefedrinu a v návaznosti na to i vyrobeného metamfetaminu.

Česká republika je podle NPC zemí s nejvyšším počtem varen metamfetaminu v Evropě, jde ale především o malé domácí laboratoře s výrobní kapacitou desítek gramů na jeden výrobní cyklus. Produkce je tak určena výhradně pro domácí trh. Nejvýznamnějším zdrojem metamfetaminu v Evropě jsou podle centrály průmyslové laboratoře zejména v Nizozemsku a v Belgii a metamfetamin dovážený mexickými zločineckými skupinami.

Trestné činy spojené s konopnými látkami představují spolu s činy spojenými s metamfetaminem nejvyšší podíl odhalených drogových trestných činů. Odhalené pěstírny konopí loni zahrnovaly provozy o několika rostlinách až po ty s kapacitou stovek rostlin. Konopí je organizovaně vykupováno osobami a skupinami, kteří drogu přeprodávají buď v Česku, nebo zahraničním odběratelům. „V oblasti velkoprodukce konopných drog je i nadále registrováno intenzivní zapojení balkánských organizovaných kriminálních skupin, složených převážně z občanů Srbska, Černé Hory a Chorvatska,“ dodal Frydrych.

Pandemická opatření měla podle NPC vliv také na způsob dovozu kokainu a jeho distribuci, pokračujícím trendem je přesun obchodu do on-line prostředí. „Prověřované případy ukazují na pokračující nárůst nelegálního obchodu s kokainem na území České republiky i jeho vyšší dostupnost. Celoevropsky se zvyšuje poptávka po této látce, což se odráží v její nadprodukci ve zdrojových zemích,“ uvedl Frydrych.

Do kyberprostoru se podle centrály stáhl i obchod s látkou MDMA, tedy tzv. extází. V oblasti heroinu je Česká republika především tranzitní zemí. V loňském roce vzrostla spotřeba léčiv s obsahem psychotropních látek, zejména antidepresiv a hypnotik. Látky podle NPC pravděpodobně lékaři předepisovali více než v předchozích letech, důsledku čehož vzrostl jejich nedovolený prodej, opět zejména ve virtuálním prostředí.

ZDROJ: ČTK

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.