Pá. Kvě 27th, 2022

PŘÍBRAM – Rada kraje schválila finanční prostředky na další tři projekty krajských příspěvkových organizací v oblasti kultury. Jde o dva projekty rozšířené virtuální reality a její využití v muzejních expozicích Regionálního muzea v Jílovém u Prahy a v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříši. Další peníze půjdou na základní úpravy jezírek v parku Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.

Celkem 200 tisíc korun kraj vyčlenil na projekt virtuální reality v expozici Zlato, který připravuje Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. „Dlouhodobě se snažíme modernizovat a zatraktivnit nabídku našich muzeí a galerií. Muzeum v Jílovém se specializuje na zlato a toto téma chce atraktivním způsobem přiblížit široké veřejnosti. Současná expozice neodpovídá aktuálním trendům v muzejní prezentaci a edukaci. Z tohoto důvodů nyní muzeum připravuje oživení celé stálé expozice, jehož cílem je s použitím moderních prvků zacílení zejména na mladé publikum,“ přibližuje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda záměr celého projektu.

Také projekt Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše využívá uplatnění prvků virtuální reality v nabídce expozic pro letošní turistickou sezónu. Kraj vyčlenil celkem 150 tisíc na realizaci 3D virtuální prohlídky interiéru a podstatné části zahrady včetně technologie umožňující průběžné obohacení o prvky rozšířené reality.

Odbahnění jezírek v parku Památníku Antonína Dvořáka a drobná úprava břehu u horního (Rusalčina) jezírka, to je další z projektů, na který kraj poskytne příspěvek 193 tisíc korun. „Jedná se o základní úpravu jezírek, kterou je nutné provádět opakovaně, vždy po několika letech. Jezírka nebyla upravována cca 15 let, což se negativně projevilo na kvalitě vody a jejich celkovém stavu. Aktuální stav jezírek je z důvodu sedimentu a neudržovaných vodních rostlin velice neuspokojivý a mezi návštěvníky budí pohoršení Cílem je proto zajistit zlepšení kvality vody a návrat života do jezírek. To rozhodně umožní zlepšit celkový dojem z návštěvy muzea, kterou by si veřejnost rozhodně neměla nechat ujít. Památník Antonína Dvořáka si totiž na letošní sezonu připravil atraktivní novinku, která nabídne návštěvníkům zážitek virtuálního zvukového prostoru spojeného s reálnými dvořákovskými lokalitami,“ vysvětluje radní Švenda důvody úprav a zároveň zve návštěvníky na nevšední zážitek.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.