Ne. Kvě 22nd, 2022

PŘÍBRAM – Je to zhruba rok co město prodalo oranžový turistický vláček, který v Příbrami několik let jezdil na sezónní lince z centra Příbrami na Svatou Horu a později i na Březové Hory. Někteří kritici tvrdili, že město nedokázalo využít jeho potenciál a tak se ho zbavilo. Vedení města se hájilo tím, že nemohlo najít provozovatele a ani vhodnou trať, kde by vláček jezdil a neomezoval běžný provoz. Co na to s odstupem času říkáte ? Chybí vám vláček v Příbrami?

Turistický vláček město pořídilo v roce 2012 za 1,6 milionů korun a měl sloužit pro sezónní linku turistům nebo při kulturních a společenských akcích. V posledních letech ale nebyl provozovaný a vedení města  po přezkoumání jeho využitelnosti rozhodlo o jeho prodeji.

Turistický vláček byl v Příbrami coby sezonní linka zavedený v roce 2013. S výpadkem v roce 2015 jezdil pravidelně vždy od května do září. Původní trasa spojující centrum staré Příbrami se Svatou Horou byla v roce  2018 rozšířena. Turisté se tak mohli dostat i k Hornickému muzeu na Březových Horách. V roce 2019 vláček už na svou trať nevyjel a to z důvodu, že dosavadní provozovatel, společnost Arriva, neměl o provozování vláčku zájem a město jiného provozovatele nebo jeho využití nebylo schopné zajistit.

Provoz turistického vláčku na komunikacích města od začátku dělil občany na dva tábory. Jedni jej brali jako příjemné zpestření, druzí naopak jako velké komplikace a zdržování dopravy. Provoz každoročně schvalovala Policie ČR, se kterou byly velmi důkladně komunikovány možnosti vhodných tras.

„Jedním z problémů při provozu turistického vláčku bylo vypovězení smlouvy dopravcem, společností Arriva, která nemá zájem vláček dále provozovat. Město samo nemůže provoz zajistit, a tak jsme jej dlouhodobě za zcela symbolický poplatek nabízeli k pronájmu,“ uvádí starosta Jan Konvalinka a doplňuje, že se přes opakované výzvy nikdo nepřihlásil.

Proto vedení města prý po zvážení všech možností rozhodlo o jeho prodeji v srpnu 2020 za částku 599 tisíc korun. Samotný prodej se nakonec uskutečnil na konci března 2021.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.