Út. Čvn 28th, 2022

V sobotu si ve Skanzenu Vysoký Chlumec pro vás připravili celodenní program, při kterém skanzen ožije vojáky, sedláky i řemeslníky. Program probíhaná od 9 hodin do 17 hodin.

Počátek panování Marie Terezie v polovině 18. století byl poznamenán vojenskými konflikty, které citelně zasáhly i obyvatelstvo Království českého. Spřátelené i cizí armády táhly krajinou a nezřídka si vynucovaly kvartýr – nocleh v chalupě nebo chlévě, stravu a případně i píci pro koně.

Atmosféru vesnice, ve které se dočasně usadila vojenská jednotka, přiblíží návštěvníkům zhruba čtyři desítky účinkujících. Ve vojenském táboře budou probíhat ukázky výcviku a střelby z historických palných zbraní. V okolních chalupách pak najdete venkovské rodiny a řemeslníky, jejichž činnost často s pobytem armády souvisela – kováře, krejčího, soustružníka, voskářku, krajkářku i výrobce vojenských stanů. Dozvíte se, jaký byl jídelníček vojáků, jak se vařilo v černé kuchyni, vyráběly slaměné ošatky, nebo co v této době obnášela péče o nemluvňata, vyzkoušíte si pečení perníků a výrobu sýrů.

V 11,00 a v 15,00 hodin proběhnou ukázky vojenských střetů mezi rakouskou a francouzskou armádou. Každou celou hodinu je v provozu mlýn a pila.

Jak to na takové akci vypadá se můžete podívat v reportáži TV Fonka z roku 2016:

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.