Út. Čvn 28th, 2022

Radní Středočeského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda včera v rámci Dne řemesel ve Skanzenu Vysoký Chlumec předal třem představitelům tradičních řemeslných činností titul Mistr rukodělné výroby Středočeského kraje.

Za mistrovství v oboru tradičního řemesla byli oceněni sekerník František Mikyška, keramik Milan Exner a za výrobu figurek z chlebové hmoty Antonín Švec.Tradiční Den řemesel pořádá Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace Středočeského kraje, ve spolupráci s Městysem Vysoký Chlumec.

FRANTIŠEK MIKYŠKA

Mýlil by se ten, kdo by sekerníka pokládal za výrobce seker, jak k tomu svádí jeho pojmenování. Sekerník je tesař, který se specializuje na výrobu mlýnských kol. Dvaasedmdesátiletý František Mikyška jich vyrobil víc než sto, včetně toho na Čertovce, které si fotí turisté z celého světa. Podle dostupných údajů je posledním sekerníkem u nás.

MILAN EXNER

Poděbradský keramik Milan Exner se tvorbě keramiky věnuje přes 50 let. Působil rovněž jako pedagog v LŠU v Poděbradech. Se synem Davidem provozuje keramický ateliér, kromě užitné keramiky se věnuje volné tvorbě. Na kontě má přes 30 výstav, z toho polovinu samostatných. „Tvorbu Milana Exnera dlouhodobě sleduji a pokládám ho za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců užité i umělecké keramiky,“ říká o něm jeho o generaci mladší kolega, žďárský keramik Alexandr Králík.

ANTONÍN ŠVEC

Antonínu Švecovi se podařil husarský kousek. Třicet let pracuje v Hornickém muzeu v Příbrami jako konzervátor se zaměřením na dřevo a kovy; každoročně se podílí na instalaci výstavy Příbramské betlémy. Během této činnosti se mu podařilo zrekonstruovat výrobní postup při výrobě příbramských betlémových figurek. Ty byly vyráběny ze směsi mouky, pilin, křídy a vody a tvarovány otištěním do formy. Antonín Švec navázal na starší pokusy o napodobení výroby těchto figurek a podařilo se mu určit poměr jednotlivých složek modelovací hmoty a odhalit další specifika výrobního postupu.

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.