Út. Čvn 28th, 2022


Zámek v Jincích býval kdysi ozdobou obce. Od roku 1352 na tomto místě stávala tvrz. V roce 1647 ji koupil rod Vratislavů z Mitrovic a přestavěl na poměrně rozsáhlý renesanční zámek Svoji nejkrásnější podobu získal objekt v polovině 18. století, kdy František Karel Vratislav z Mitrovic provedl jeho třetí přestavbu v barokním stylu. V roce 1805 kupuje jinecké panství hrabě Rudolf z Vrbna. Rod Vrbnů však měl hlavní sídlo v Hořovicích, a tak byl jinecký zámek odsouzen k pomalému zániku. Byla zde ponechána majitelova vzácná mineralogická sbírka, ale ostatní prostory se postupně proměňovaly v užitkové (po roce 1806 tu byl umístěn sklad železa). Rudolf z Vrbna se především věnoval rozmachu železářství v kraji. V Jincích postavil dřevouhelnou hu Barboru. Roku 1852 panství kupuje hesenský kurfiřt Friedrich Wilhelm I. z Hanau.

V roce 1866 majitelé objekt přestavěli na rozsáhlý „Knížecí pivovar“. Pivo se zde vařilo do 70. let 20. století. V 80. letech minulého století byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce objektu bývalého zámku na „Dům obchodu a služeb“. Ta ale z důvodu restitucí dokončena nebyla a objekt zůstal ponechán svému osudu. Velmi dobrou zprávou tohoto roku je, že se místní zchátralý zámek po mnoha letech dočká rekonstrukce. Majitelem objektu se stává spol. PONOVO 2021. V krátkém rozhovoru s jednatelem společnosti panem Jaromírem Podborským se dozvíte o plánech na jeho rekonstrukci.

Čím Vás získal tento objekt a proč jste se rozhodli pro koupi?
Jince leží v krásné přírodě uprostřed lesů nedaleko Prahy. Tento kraj znám a mám k němu vřelý vztah. Rozsáhlá budova ve středu obce Jince mě zaujala. Mnohé předešlé zájemce zřejmě odradil už vzhled objektu, ale budova sama není v tak špatném stavu, jak vypadá. Především má výbornou statiku, to je základ. Vlastně čím víc je objekt zchátralý, tím lépe.

Co se bude v bývalém zámku nacházet?
Objekt chceme využít primárně k výstavbě bytů. Předpokládáme, že jich tu vznikne kolem padesáti. Každý z nich bude jinak řešený – vzniknou zde byty přízemní i patrové, mezonetové, loftové, některé s terasou, s klenbami atd. Prostory nevhodné k bydlení budou nabídnuty jako nebytové, mohla by zde být např. kavárna, některé služby apod.

Co se v objektu děje teď?
V současné době tento památkově chráněný objekt zaměřují geodeti, aby mohly být vypracovány veškeré projekty. Studie by měla být hotová do podzimu. Za optimistických předpokladů získáme na přelomu jara a léta
příštího roku stavební povolení. Předpokládáme tedy, že půl roku bude trvat zpracování projektů a administrativní práce, dále je nutné vyklizení budovy a zajistit práce, které umožní vysychání objektu. Samotná realizace projektu potrvá cca dva roky. Náklady na rekonstrukci jsou vyčísleny kolem 100 milionů korun.

Zůstane zachován historický vzhled budovy?
Ano, to je podmínka nejen památkářů, ale i naší společnosti. Tento zámek jsme kupovali právě s vizí zachování původního vzhledu. Jediné změny budou z důvodu dřívější přestavby na pivovar. Samozřejmě je nutné respektovat požadavky současného moderního bydlení. Objekt se bude zámku podobat co nejvíce. Prostranství před ním nabídne odpočinkovou zónu pro veřejnost s posezením ve stínu stromů. Jednoduše řečeno, chceme, aby se v tomto prostoru objevily prvky etap, kterými objekt prošel a prochází – tedy prvky zámku, pivovaru a moderního bydlení.

Jak využijete zahradu za objektem?
Část zahrady využijí přímo majitelé přízemních bytů k posezení v přírodě. Střední část zůstane „zámeckou zahradou“, kde opět počítáme s okrasnými stromy, vodními prvky, oblázkovými chodníčky atp. V okrajové části zahrady vznikne rozsáhlejší zabezpečené parkoviště pro obyvatele.

Zdroj: městys Jince

By redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.